Coğrafi Konum

Sürmene

Buraya en hızlı yolunu hesapla:

Sürmene Karadeniz bölgesinin Doğukaradeniz bölümünde, Trabzon iline bağlı bir kıyı ilçesidir.Doğusunda Of , batısında Araklı, güneyinde Köprübaşı ilçesi ve Gümüşhane ili, güneydoğusun da Dernekpazarı ve Kuzeyin deKaradeniz yer alır. 

Yüz ölçümü  226 km2 dir. Bu bölge ülkemizin bitki örtüsü özellikle de orman ve ormanlara katılan ağaç ve çalı türleri bakımından zengindir. Ülkemizde bulunan  12000 binin üzerinde ki bitki türünün yarısı bu bölgededir. Kıyıdan 800 m. yüksekliğe kadar geniş yapraklı ağaçlar egemen durumdadır .Kestane toplu halde  500-600 m. yükseklikte bulunur. 500 m. yükseltiye kadar olan alanlarda  endüstri bitkisi olan çay ve fındık görülür. Bunların dışın da elma, armut, erik ,kiraz , üzüm, incir, limon ve portakal da mevcuttur. 

Geniş yapraklı ağaç kuşağının  sınırı olan 800m.lerden 1600 m.lerekadar  karışık yapraklı ağaç kuşağı görülür. Bu kuşakta geniş yapraklı ağaçlarla beraber iğne yapraklı ağaçlardan ladin ve köknar yeralır.1600 rakım da yetişen sarıçam Türkiye de sadece Sürmene-Çamburnu mahallesinde, denize sıfır noktadan başlar,iç kesimlere kadar devam eder.1500- 1600 m.lerden sonra yayla denilen mera  sahaları başlar.Bu meraların en önemli bitki örtüsü alpin dağçayırlarıdır.