Başkanın Mesajı

SürmeneDoğu Karadeniz’in iki önemli ili Trabzon ve Rize’nin ortasında, Trabzon iline bağlı ve 34 km doğusundatarihi, doğal ve kültürel güzellikleriyle öne çıkmıştır.

İlçemizde yaylalardan doğan serin suların yeşil vadilerden kıvrıla kıvrıla denize aktığı,Manahoz, Küçükdere,Kastel ve Çamburnu dereleri bulunur.İç kısımlara doğruUlaşım; bu derelerin aktığı vadilerde oluşturulan daracık yollarda, maharetli yöremiz şoförleri sayesinde kolay, bir okadarda maceralıdır.   

Sahilden yaylalara doğru çıkıldıkça, fındık ve çay tarımının yapıldığı köyler, bu köylerde Türkçemizi yöresel aksanla konuşan sıcak kanlı, esprili ve bir okadarda hareketli insanlar karşılar sizi. Yılın dört mevsimi yeşilin hakim olduğu doğa harikası ilçemizde,yazıntepelerden sahile doğru bakıldığında yeşil ve mavinin uyumu serilir gözler önüne. Kış mevsiminde ise yeşil örtü üzerine yağan kar,taç giymiş gelin misali sevgi ve mutluluğun zirvesine taşır sizi  vedoyasıya içinize çekeceğiniz temiz havasıyla enginlerde adeta kaybolur gidersiniz

Bir köşeden kemençe sesi çalınır kulağınıza. Bu sesi duydumusürmeneliyerinde duramaz başlar horon tepmeye.Yörede yıllardır süregelen horon kültürü , bıçak, düz ve sallama  çeşitleriyle  adeta büyüler insanı.

Tabi bıçak ve pidenin memleketidir sürmene .Yöreye has tere yağı ve peyniriyle yapılan pideyi bir yediniz mi bir daha alamazsınız  kendinizi. Birde bıçak yapılır ki sürmenede el emeği göz nuru. Yapan ustaları izlerken kaliteyle estetiğin birleştiğini görürsünüz. Ayrıca Karadeniz kıyısında gemi yapımcılığının merkezidir sürmene .Çamburnu mahallesin deklasik usullerle yüzyıllardır büyük özen gösterilerek  yapılan ancak hertürlü konfora sahip gemiler, ustalarının maharetli ellerinde  şekillenerek dünyanın her tarafından sipariş almaktadır. Yeniyapılan  tersanenin hizmete girmesiyle bu oran daha da ivme kazanacaktır.

        Tüm bunların yanında Osmanlı mimarisi camileri, Roma mimarisi kiliseleri, Tarihi konakları, kent müzesi ve daha nice güzellikleri içerisinde barındıran sürmenemiz’de yaşayan bizler kendisini şanslı hissetmekle birlikte sahip olduğumuz güzelliklerin insanlığın ortak değerleri olduğu kanaatindeyiz .onun için diyoruzki insanlığın ortak değerleri olduğuna inandığımız bu güzelliklerimizi gelin beraber gezelim, görelim ve yaşayalım.Bunun için yapmanız gereken tek şey;

 Günün her saatinde Trabzon hava limanı, Trabzon ve Rize limanları ve otobüs terminallerinden rezervasyon yaptırmanız ve misafirimiz olmanızdır.

      Hayat dolu, hareketli,cıvıl cıvılinsanların yaşadığı,doğa ve kültür harikası Sürmenemiz’de buluşmak umuduyla saygılar.

Rahmi ÜSTÜN

 Belediye Başkanı